TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T17B26AB
MS27466T17B26AB picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T17B26AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN
Datasheet Download
MS27466T17B26AB.pdf
Availability of MS27466T17B26AB
QUANTITY
MS27466T17B26AB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T17B26AB
Internal Part NumberEIS-MS27466T17B26AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T17B26AB
Related LinksMS27466, MS27466T17B26AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T17B26AB Details Description
Related parts for MS27466T17B26AB
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2.5MM VERT TIN datasheet.pdf
MOD PWR LINE FILTER W/INLET 10A datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
MX GASKET "OLD STYLE" BUNA datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 8.35K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
SOCKET (G/F) W/EMBOSS TAPE 56MM, datasheet.pdf