TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T17F26PC
MS27466T17F26PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T17F26PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS27466T17F26PC.pdf
Availability of MS27466T17F26PC
QUANTITY
MS27466T17F26PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T17F26PC
Internal Part NumberEIS-MS27466T17F26PC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T17F26PC
Related LinksMS27466, MS27466T17F26PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T17F26PC Details Description
Related parts for MS27466T17F26PC
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 300CT/50CT datasheet.pdf
6 CONT. JACK W/SOCKET INSERT datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LICENSE IP WINDOWS INCREMENT 1YR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 267 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
DNET DEVICE/POWER TAP DIR MNT datasheet.pdf
CIR BRKR 5A 32VDC ROCKER datasheet.pdf