TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T17F26S-LC
MS27466T17F26S-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T17F26S-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT
Datasheet Download
MS27466T17F26S-LC.pdf
Availability of MS27466T17F26S-LC
QUANTITY
MS27466T17F26S-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T17F26S-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T17F26S-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T17F26S-LC
Related LinksMS27466T, MS27466T17F26S-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T17F26S-LC Details Description
Related parts for MS27466T17F26S-LC
RES SMD 28K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
FERRITE CORE P 4.6UH N30 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf