Souriau Connection Technology MS27466T19B32SA
MS27466T19B32SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T19B32SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466T19B32SA.pdf
Availability of MS27466T19B32SA
QUANTITY
MS27466T19B32SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T19B32SA
Internal Part NumberEIS-MS27466T19B32SA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T19B32SA
Related LinksMS27466, MS27466T19B32SA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27466T19B32SA Details Description
Related parts for MS27466T19B32SA
CONN RCPT 13POS .156 22AWG RED datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf