TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T19B35SA-LC
MS27466T19B35SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T19B35SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT
Datasheet Download
MS27466T19B35SA-LC.pdf
Availability of MS27466T19B35SA-LC
QUANTITY
MS27466T19B35SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T19B35SA-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T19B35SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T19B35SA-LC
Related LinksMS27466T1, MS27466T19B35SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T19B35SA-LC Details Description
Related parts for MS27466T19B35SA-LC
CONN RING TONGUE TERM #3/8 4AWG datasheet.pdf
IC MONITOR 2.68V SUPPLY TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
STAINLESS STRAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
FZ4 HISPD HMI 4-CAM.PNP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf