TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21B11AA
MS27466T21B11AA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21B11AA
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN
Datasheet Download
MS27466T21B11AA.pdf
Availability of MS27466T21B11AA
QUANTITY
MS27466T21B11AA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21B11AA
Internal Part NumberEIS-MS27466T21B11AA
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21B11AA
Related LinksMS27466, MS27466T21B11AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21B11AA Details Description
Related parts for MS27466T21B11AA
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 150K OHM 10SIP datasheet.pdf
PLUG W/SOCKET INSERT (10 CON) datasheet.pdf
IC MIXER 50-400MHZ UP CONV 6SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 2CH DELT-SIG 48TQFP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW SMT3 datasheet.pdf
IC LVTTL/GTLP ADJ TXRX 16TVSOP datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf