TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21B11JC
MS27466T21B11JC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21B11JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS27466T21B11JC.pdf
Availability of MS27466T21B11JC
QUANTITY
MS27466T21B11JC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21B11JC
Internal Part NumberEIS-MS27466T21B11JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21B11JC
Related LinksMS27466, MS27466T21B11JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21B11JC Details Description
Related parts for MS27466T21B11JC
RES CHAS MNT 50K OHM 5% 25W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SC70-6 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 8A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 301K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 50VDC AXIAL CAN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf