TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21B16BA
MS27466T21B16BA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21B16BA
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT
Datasheet Download
MS27466T21B16BA.pdf
Availability of MS27466T21B16BA
QUANTITY
MS27466T21B16BA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21B16BA
Internal Part NumberEIS-MS27466T21B16BA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21B16BA
Related LinksMS27466, MS27466T21B16BA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21B16BA Details Description
Related parts for MS27466T21B16BA
FIXED IND 18NH 150MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 53.6OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112POS .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 24PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf