TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21B16BA
MS27466T21B16BA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21B16BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT
Datasheet Download
MS27466T21B16BA.pdf
Availability of MS27466T21B16BA
QUANTITY
MS27466T21B16BA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21B16BA
Internal Part NumberEIS-MS27466T21B16BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21B16BA
Related LinksMS27466, MS27466T21B16BA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21B16BA Details Description
Related parts for MS27466T21B16BA
RES SMD 442 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT EVAL EYSFDCAWD BLUETOOTH datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.3PF 25V 0402 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1.2-20 UNF-2A 20MA datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 10A SCREW TERM datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 1M 1CH 16DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
COMBO-D 8X8 PIN RA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf