TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21B16HC-LC
MS27466T21B16HC-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21B16HC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
MS27466T21B16HC-LC.pdf
Availability of MS27466T21B16HC-LC
QUANTITY
MS27466T21B16HC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21B16HC-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T21B16HC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21B16HC-LC
Related LinksMS27466T2, MS27466T21B16HC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21B16HC-LC Details Description
Related parts for MS27466T21B16HC-LC
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 20K OHM 10SIP datasheet.pdf