Vishay Thin Film PHP00805E7412BBT1
PHP00805E7412BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E7412BBT1
Brief Description
RES SMD 74.1K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E7412BBT1.pdf
Availability of PHP00805E7412BBT1
QUANTITY
PHP00805E7412BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E7412BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E7412BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)74.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E7412BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E7412BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E7412BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E7412BBT1
MOSFET N-CH 60V 2.8A SOT23-6 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND CLEAR/WHITE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 16.3W 12V datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES 7.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf