TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21B16PA-LC
MS27466T21B16PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21B16PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
MS27466T21B16PA-LC.pdf
Availability of MS27466T21B16PA-LC
QUANTITY
MS27466T21B16PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21B16PA-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T21B16PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21B16PA-LC
Related LinksMS27466T2, MS27466T21B16PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21B16PA-LC Details Description
Related parts for MS27466T21B16PA-LC
CONN HEADER .100 SINGL STR 32POS datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 2-FB 48POS 4ROW datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 500W datasheet.pdf
1XRSV M12 D COD GEW UMSPRITZT 1M datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT CRIMP datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/07/270GH 1.5 BK datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 0.4MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC MCU M4 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS datasheet.pdf