TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21B35JC
MS27466T21B35JC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21B35JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS27466T21B35JC.pdf
Availability of MS27466T21B35JC
QUANTITY
MS27466T21B35JC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21B35JC
Internal Part NumberEIS-MS27466T21B35JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21B35JC
Related LinksMS27466, MS27466T21B35JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21B35JC Details Description
Related parts for MS27466T21B35JC
SWITCH TRM COV PHENOLIC A/Z SER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD R-R OUT 16SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf