TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21B41PB-LC
MS27466T21B41PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21B41PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN
Datasheet Download
MS27466T21B41PB-LC.pdf
Availability of MS27466T21B41PB-LC
QUANTITY
MS27466T21B41PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21B41PB-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T21B41PB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21B41PB-LC
Related LinksMS27466T2, MS27466T21B41PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21B41PB-LC Details Description
Related parts for MS27466T21B41PB-LC
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1W 1020 datasheet.pdf