TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21B41SA-LC
MS27466T21B41SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21B41SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT
Datasheet Download
MS27466T21B41SA-LC.pdf
Availability of MS27466T21B41SA-LC
QUANTITY
MS27466T21B41SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21B41SA-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T21B41SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21B41SA-LC
Related LinksMS27466T2, MS27466T21B41SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21B41SA-LC Details Description
Related parts for MS27466T21B41SA-LC
DIODE SCHOTTKY DETECT SS SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH SGL 56SSOP datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 27A 8TSON-ADV datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf