Amphenol Aerospace Operations MS27466T21F11S
MS27466T21F11S picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21F11S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466T21F11S.pdf
Availability of MS27466T21F11S
QUANTITY
MS27466T21F11S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21F11S
Internal Part NumberEIS-MS27466T21F11S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21F11S
Related LinksMS27466, MS27466T21F11S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466T21F11S Details Description
Related parts for MS27466T21F11S
IC REG LDO 12V 3A DDPAK datasheet.pdf