TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21F16HA
MS27466T21F16HA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21F16HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS27466T21F16HA.pdf
Availability of MS27466T21F16HA
QUANTITY
MS27466T21F16HA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21F16HA
Internal Part NumberEIS-MS27466T21F16HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21F16HA
Related LinksMS27466, MS27466T21F16HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21F16HA Details Description
Related parts for MS27466T21F16HA
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 80.85VC SMD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 165CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/4W 0.05% AXIAL datasheet.pdf