TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21F16SA-LC
MS27466T21F16SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21F16SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT
Datasheet Download
MS27466T21F16SA-LC.pdf
Availability of MS27466T21F16SA-LC
QUANTITY
MS27466T21F16SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21F16SA-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T21F16SA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21F16SA-LC
Related LinksMS27466T2, MS27466T21F16SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21F16SA-LC Details Description
Related parts for MS27466T21F16SA-LC
MICRO PROBE-IT BLUE datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
IC MPU MPC7XX 400MHZ 360FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 16POS TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 200MA TUMD2S datasheet.pdf
PAC-S300-SD25 CBL ASSY datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.8A 90 MOHM SMD datasheet.pdf