TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21F41HB-LC
MS27466T21F41HB-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21F41HB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN
Datasheet Download
MS27466T21F41HB-LC.pdf
Availability of MS27466T21F41HB-LC
QUANTITY
MS27466T21F41HB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21F41HB-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T21F41HB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21F41HB-LC
Related LinksMS27466T2, MS27466T21F41HB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21F41HB-LC Details Description
Related parts for MS27466T21F41HB-LC
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 20W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEADER SOLDER CUP 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE STD REC 70A DO5 datasheet.pdf
TV 18C 18#20 SKT RECP datasheet.pdf
47UF 63V 10X13 125C RAD datasheet.pdf