TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T23B53HA
MS27466T23B53HA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T23B53HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS27466T23B53HA.pdf
Availability of MS27466T23B53HA
QUANTITY
MS27466T23B53HA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T23B53HA
Internal Part NumberEIS-MS27466T23B53HA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T23B53HA
Related LinksMS27466, MS27466T23B53HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T23B53HA Details Description
Related parts for MS27466T23B53HA
IC MCU 8BIT 4K OTP EXT 44-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN SOCKET HSHM 200POS 8ROW R/A datasheet.pdf