TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T23B55SA-LC
MS27466T23B55SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T23B55SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT
Datasheet Download
MS27466T23B55SA-LC.pdf
Availability of MS27466T23B55SA-LC
QUANTITY
MS27466T23B55SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T23B55SA-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T23B55SA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T23B55SA-LC
Related LinksMS27466T2, MS27466T23B55SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T23B55SA-LC Details Description
Related parts for MS27466T23B55SA-LC
CONN EDGECARD EXTEND 36POS .156 datasheet.pdf
RES SMD 100M OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
MOD INSERT BLANK ALMOND SL SER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 18.5VOUT 50W datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 95.384K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
RES SMD 2.61 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf