TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T23F53BB
MS27466T23F53BB picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T23F53BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT
Datasheet Download
MS27466T23F53BB.pdf
Availability of MS27466T23F53BB
QUANTITY
MS27466T23F53BB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T23F53BB
Internal Part NumberEIS-MS27466T23F53BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T23F53BB
Related LinksMS27466, MS27466T23F53BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T23F53BB Details Description
Related parts for MS27466T23F53BB
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
IC OPAMP DUAL CURR-FDBK 8-DIP datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 41A TO263-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf