TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T25B29PC
MS27466T25B29PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B29PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS27466T25B29PC.pdf
Availability of MS27466T25B29PC
QUANTITY
MS27466T25B29PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B29PC
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B29PC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B29PC
Related LinksMS27466, MS27466T25B29PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T25B29PC Details Description
Related parts for MS27466T25B29PC
IC MCU 8BIT 7KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 7POS VERT 15AU datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
AUTOTUNE FIBER AMP PIGTAIL CONN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 14.5A TO252-3L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 57POS PIN datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 104MHZ 8USON datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 460MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf