Amphenol Aerospace Operations MS27466T25B35PA
MS27466T25B35PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B35PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27466T25B35PA.pdf
Availability of MS27466T25B35PA
QUANTITY
MS27466T25B35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B35PA
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B35PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B35PA
Related LinksMS27466, MS27466T25B35PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466T25B35PA Details Description
Related parts for MS27466T25B35PA
RES SMD 2.55KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 2GHZ 32MLF datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 22.9K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 16POS SKT datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 4PVH 8 COL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf