Souriau Connection Technology MS27466T25B46PA
MS27466T25B46PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B46PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 46POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27466T25B46PA.pdf
Availability of MS27466T25B46PA
QUANTITY
MS27466T25B46PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B46PA
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B46PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions46
Shell Size - Insert25-46
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A, 45A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B46PA
Related LinksMS27466, MS27466T25B46PA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27466T25B46PA Details Description
Related parts for MS27466T25B46PA
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 3700UF 450V SCREW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
ELBOW WIREWAY 45DEG 8X8" datasheet.pdf
FERRITE SUPPRESSION CORE 9MM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN FFC VERT 15POS 0.50MM SMD datasheet.pdf