Bourns Inc. 4816P-1-121LF
4816P-1-121LF picture photo
Mfg. Part Number
4816P-1-121LF
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 120 OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-1-121LF.pdf
Availability of 4816P-1-121LF
QUANTITY
4816P-1-121LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-1-121LF
Internal Part NumberEIS-4816P-1-121LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification4400,4800 Model Terminal Finish Aug/2007
41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4800P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)120
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-1-121LF
Related Links4816P-, 4816P-1-121LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-1-121LF Details Description
Related parts for 4816P-1-121LF
RES SMD 2K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TAPE HI-TEMP FINE LINE 3/4"X36YD datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 100W datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 90NS 24CERDIP datasheet.pdf
RES SMD 6.98 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf