Souriau Connection Technology MS27466T25B46SA
MS27466T25B46SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B46SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 46POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466T25B46SA.pdf
Availability of MS27466T25B46SA
QUANTITY
MS27466T25B46SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B46SA
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B46SA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions46
Shell Size - Insert25-46
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A, 45A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B46SA
Related LinksMS27466, MS27466T25B46SA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27466T25B46SA Details Description
Related parts for MS27466T25B46SA
DIP CABLE - HDM34S/AE34G/HDM34S datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
TERM BLOCK 18-8AWG FLAT BASE datasheet.pdf
EDGECARD 132POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
FUSE 1400A 690V 3KN/80 AR UC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 82 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 19 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE AVAL 1A 200V SOD-57 datasheet.pdf