TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T25B4AB
MS27466T25B4AB picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B4AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN
Datasheet Download
MS27466T25B4AB.pdf
Availability of MS27466T25B4AB
QUANTITY
MS27466T25B4AB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B4AB
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B4AB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (8), 20 (48)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B4AB
Related LinksMS27466, MS27466T25B4AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T25B4AB Details Description
Related parts for MS27466T25B4AB
RES 1.5K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.2PF 25V 0603 datasheet.pdf
IC CTRLR PFC/BALLAST SOIC-20 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 1" datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf