TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T25B61JB
MS27466T25B61JB picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B61JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS27466T25B61JB.pdf
Availability of MS27466T25B61JB
QUANTITY
MS27466T25B61JB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B61JB
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B61JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B61JB
Related LinksMS27466, MS27466T25B61JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T25B61JB Details Description
Related parts for MS27466T25B61JB
RES SMD 68 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH PHVOLT 8-SMT datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
LED RGB DIFFUSED 0404 SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf