Souriau Connection Technology MS27466T25B61SAL
MS27466T25B61SAL picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B61SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
MS27466T25B61SAL.pdf
Availability of MS27466T25B61SAL
QUANTITY
MS27466T25B61SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B61SAL
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B61SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B61SAL
Related LinksMS27466T, MS27466T25B61SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27466T25B61SAL Details Description
Related parts for MS27466T25B61SAL
HEAT SHRINK BLK 1/16" X 1000' datasheet.pdf
CABLE ASSY 5.5X2.1MM M/F R/A 3' datasheet.pdf
CAP ALUM 4000UF 16V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 160PF 2KV NONSTND datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 500' datasheet.pdf
CM-S31SCC5 SW M8 M CONN SS CS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf