ITT Cannon, LLC KPT08E18-11SX
KPT08E18-11SX picture photo
Mfg. Part Number
KPT08E18-11SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS W/SKT INLINE R/A
Datasheet Download
KPT08E18-11SX.pdf
Availability of KPT08E18-11SX
QUANTITY
KPT08E18-11SX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT08E18-11SX
Internal Part NumberEIS-KPT08E18-11SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT08E18-11SX
Related LinksKPT08E, KPT08E18-11SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT08E18-11SX Details Description
Related parts for KPT08E18-11SX
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMB datasheet.pdf
IC CONTROLLER LI-ION 4.5V 16QFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 13.5KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 10AWG WHITE 500' datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEADER TURRET 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
TV 39C 37#20 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
10UF 63V 8X8X10MM 125C 1500H datasheet.pdf