TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T25B61SB-LC
MS27466T25B61SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B61SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT
Datasheet Download
MS27466T25B61SB-LC.pdf
Availability of MS27466T25B61SB-LC
QUANTITY
MS27466T25B61SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B61SB-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B61SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B61SB-LC
Related LinksMS27466T2, MS27466T25B61SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T25B61SB-LC Details Description
Related parts for MS27466T25B61SB-LC
KIT MOUNTING HARDWARE TO-3CASE datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC-DC +-12V 3A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 0.1A TO-252AA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf