TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T25F24J-LC
MS27466T25F24J-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25F24J-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT
Datasheet Download
MS27466T25F24J-LC.pdf
Availability of MS27466T25F24J-LC
QUANTITY
MS27466T25F24J-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25F24J-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T25F24J-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25F24J-LC
Related LinksMS27466T, MS27466T25F24J-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T25F24J-LC Details Description
Related parts for MS27466T25F24J-LC
RES SMD 3K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MISC COMP TERMINAL QC250 TWIN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 202VWM 360VC 1.5KE datasheet.pdf
INSERTION BRIDGE 2POS BLUE datasheet.pdf