TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T25F4JA
MS27466T25F4JA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25F4JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS27466T25F4JA.pdf
Availability of MS27466T25F4JA
QUANTITY
MS27466T25F4JA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25F4JA
Internal Part NumberEIS-MS27466T25F4JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25F4JA
Related LinksMS27466, MS27466T25F4JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T25F4JA Details Description
Related parts for MS27466T25F4JA
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 0.255 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
25 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
QFN-8 TO DIP-8 SMT ADAPTER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf