Amphenol Aerospace Operations MS27467E15B5SLC
MS27467E15B5SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467E15B5SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467E15B5SLC.pdf
Availability of MS27467E15B5SLC
QUANTITY
MS27467E15B5SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467E15B5SLC
Internal Part NumberEIS-MS27467E15B5SLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467E15B5SLC
Related LinksMS27467, MS27467E15B5SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467E15B5SLC Details Description
Related parts for MS27467E15B5SLC
TRIMMER 5K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V SOT666 datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SL 7.62HP/03/180G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
IC MMIC LNA GAAS DIE datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CURRENT SENSOR 15AAC datasheet.pdf
AB 6C 4#16, 2#8 PIN PLUG datasheet.pdf
AB 35C 35#16 PIN PLUG datasheet.pdf
2з Max On Resistance, [15 V/12 V/[5 V iCMOS⑩ Dual SPDT Switch IC datasheet.pdf