Amphenol Aerospace Operations MS27467E15F19P
MS27467E15F19P picture photo
Mfg. Part Number
MS27467E15F19P
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467E15F19P.pdf
Availability of MS27467E15F19P
QUANTITY
MS27467E15F19P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467E15F19P
Internal Part NumberEIS-MS27467E15F19P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467E15F19P
Related LinksMS27467, MS27467E15F19P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467E15F19P Details Description
Related parts for MS27467E15F19P
IC ADC 16BIT 2CH 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/CAP 24-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
15P MTA156 PSTD CONN ASSY RED datasheet.pdf
RES 2.26M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MOD STRIPS 20POS datasheet.pdf
CABLE 18POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
RES 220 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
EXPANSION TOOL SIZE4, 37 POS datasheet.pdf