Amphenol Aerospace Operations MS27467E21F39S
MS27467E21F39S picture photo
Mfg. Part Number
MS27467E21F39S
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467E21F39S.pdf
Availability of MS27467E21F39S
QUANTITY
MS27467E21F39S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467E21F39S
Internal Part NumberEIS-MS27467E21F39S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467E21F39S
Related LinksMS27467, MS27467E21F39S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467E21F39S Details Description
Related parts for MS27467E21F39S
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 115 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/2.5V 0.3A 8WDFN datasheet.pdf
SW STR LVR SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
RES 240 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 246 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf