Amphenol Aerospace Operations MS27467E23B21B
MS27467E23B21B picture photo
Mfg. Part Number
MS27467E23B21B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467E23B21B.pdf
Availability of MS27467E23B21B
QUANTITY
MS27467E23B21B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467E23B21B
Internal Part NumberEIS-MS27467E23B21B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467E23B21B
Related LinksMS27467, MS27467E23B21B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467E23B21B Details Description
Related parts for MS27467E23B21B
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE 400A 690V 1BN/50 AR UC datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG BLACK 5' datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PP ACT HI SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
07+07 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
TRIAC 800V 0.5A datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf