Amphenol Aerospace Operations MS27467E25F61PC
MS27467E25F61PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467E25F61PC
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467E25F61PC.pdf
Availability of MS27467E25F61PC
QUANTITY
MS27467E25F61PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467E25F61PC
Internal Part NumberEIS-MS27467E25F61PC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467E25F61PC
Related LinksMS27467, MS27467E25F61PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467E25F61PC Details Description
Related parts for MS27467E25F61PC
RES ARRAY 7 RES 68K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 6POS SNGL TIN datasheet.pdf
SWITCH CROSS ROLL PLNGR SPDT 15A datasheet.pdf
IC XMITTER ESD RS422 LP 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
DIN-POWER CRIMP 1 F PL2 2500 R datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf