Amphenol Aerospace Operations MS27467P13B4S
MS27467P13B4S picture photo
Mfg. Part Number
MS27467P13B4S
Brief Description
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467P13B4S.pdf
Availability of MS27467P13B4S
QUANTITY
MS27467P13B4S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467P13B4S
Internal Part NumberEIS-MS27467P13B4S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert13-4
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467P13B4S
Related LinksMS2746, MS27467P13B4S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467P13B4S Details Description
Related parts for MS27467P13B4S
FIXED IND 39UH 380MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 60 POS .050 PCI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE UHF VAR CAP 32V SOD523 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
IC REG LDO 3.7V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CUT & POLISH DISC 2X1/8" A MED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
108 dB, 192 kHz 6-In, 8-Out CODEC IC datasheet.pdf