Amphenol Aerospace Operations MS27467P15B37S
MS27467P15B37S picture photo
Mfg. Part Number
MS27467P15B37S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467P15B37S.pdf
Availability of MS27467P15B37S
QUANTITY
MS27467P15B37S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467P15B37S
Internal Part NumberEIS-MS27467P15B37S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-37
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467P15B37S
Related LinksMS27467, MS27467P15B37S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467P15B37S Details Description
Related parts for MS27467P15B37S
CONN HEADER EH TOP 4POS 2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 815MA 170 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTH W/VCO 36LLP datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 24V 6.5A 6DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf