Amphenol Aerospace Operations MS27467T11B35SALC
MS27467T11B35SALC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T11B35SALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T11B35SALC.pdf
Availability of MS27467T11B35SALC
QUANTITY
MS27467T11B35SALC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T11B35SALC
Internal Part NumberEIS-MS27467T11B35SALC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T11B35SALC
Related LinksMS27467T, MS27467T11B35SALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T11B35SALC Details Description
Related parts for MS27467T11B35SALC
IC 8051 MCU 64K FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 61POS W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 600VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 10V U2J 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 8" 9S FIN datasheet.pdf
OSC XO 3.584MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LCD TOUCH TFT 3.5" TTL/I2C datasheet.pdf