Amphenol Aerospace Operations MS27467T13F8PB
MS27467T13F8PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T13F8PB
Brief Description
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T13F8PB.pdf
Availability of MS27467T13F8PB
QUANTITY
MS27467T13F8PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T13F8PB
Internal Part NumberEIS-MS27467T13F8PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert13-8
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T13F8PB
Related LinksMS27467, MS27467T13F8PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T13F8PB Details Description
Related parts for MS27467T13F8PB
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56SSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 6CH 12HXSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK ITCSN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 63V 10% 2917 datasheet.pdf
IC TUNER DIVERS SDB/DVB-T WAFER datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 1.27MM datasheet.pdf