Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00781K38500V0L
Y00781K38500V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00781K38500V0L
Brief Description
RES 1.385K OHM .3W .005% RADIAL
Datasheet Download
Y00781K38500V0L.pdf
Availability of Y00781K38500V0L
QUANTITY
Y00781K38500V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00781K38500V0L
Internal Part NumberEIS-Y00781K38500V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.385k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient0.0ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00781K38500V0L
Y00781K38500V0L Details Description
Related parts for Y00781K38500V0L
IC MPU Z180 33MHZ 100QFP datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC AXIAL datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 4.62V SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.3A MLP33-5 datasheet.pdf
RES 43 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK N datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PHVOLT 8SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf