Amphenol Aerospace Operations MS27467T13F98SA
MS27467T13F98SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T13F98SA
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T13F98SA.pdf
Availability of MS27467T13F98SA
QUANTITY
MS27467T13F98SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T13F98SA
Internal Part NumberEIS-MS27467T13F98SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T13F98SA
Related LinksMS27467, MS27467T13F98SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T13F98SA Details Description
Related parts for MS27467T13F98SA
RES SMD 392K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FAN BLOWER CF 980X200MM 230VAC datasheet.pdf
IC 1-OF-2 FET MUX/DEMUX 56-TVSOP datasheet.pdf
FUSE 350A 690V 1BKN/50 AR UC datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HI STRNGTH DISC 1X1/4" A MED datasheet.pdf
CABLE 10COND 26AWG SLATE 500' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC PCI SW 16LANE 16PORT 324BGA datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 5% 25W DPAK datasheet.pdf