TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T15B18HC
MS27467T15B18HC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T15B18HC
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T15B18HC.pdf
Availability of MS27467T15B18HC
QUANTITY
MS27467T15B18HC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T15B18HC
Internal Part NumberEIS-MS27467T15B18HC
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T15B18HC
Related LinksMS27467, MS27467T15B18HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T15B18HC Details Description
Related parts for MS27467T15B18HC
TERM BLOCK PCB 5.08MM 30POS OR datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS CBL SKT RA CRIMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
EEPROM SLC 2GB NAND 24NM 48TSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf