TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T15B18J-LC
MS27467T15B18J-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T15B18J-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT
Datasheet Download
MS27467T15B18J-LC.pdf
Availability of MS27467T15B18J-LC
QUANTITY
MS27467T15B18J-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T15B18J-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T15B18J-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T15B18J-LC
Related LinksMS27467T, MS27467T15B18J-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T15B18J-LC Details Description
Related parts for MS27467T15B18J-LC
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 48.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN ADAPTER 41P-41P F-M PNL MNT datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf