Souriau Connection Technology MS27467T15B18SL
MS27467T15B18SL picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T15B18SL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T15B18SL.pdf
Availability of MS27467T15B18SL
QUANTITY
MS27467T15B18SL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T15B18SL
Internal Part NumberEIS-MS27467T15B18SL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T15B18SL
Related LinksMS27467, MS27467T15B18SL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27467T15B18SL Details Description
Related parts for MS27467T15B18SL
CONN RECEPT 10POS .050 30AU datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS Z-PACK PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SOD123FL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 183MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE 1 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 54SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
44POS F HD WATER RES PC CON datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A datasheet.pdf