Amphenol Aerospace Operations MS27467T15B18SLC
MS27467T15B18SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T15B18SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T15B18SLC.pdf
Availability of MS27467T15B18SLC
QUANTITY
MS27467T15B18SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T15B18SLC
Internal Part NumberEIS-MS27467T15B18SLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T15B18SLC
Related LinksMS27467T, MS27467T15B18SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T15B18SLC Details Description
Related parts for MS27467T15B18SLC
KIT EVAL FOR MCF537X datasheet.pdf
TRIAC 800V 12A TO220F datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS R/A THRU HO datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5.3KV PWR TRIAC 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
D4SL-N2RDG-D5 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC IO-LINK TXRX BUCK/LDO 28QFN datasheet.pdf
500 TB SPR PLU HOOK/B WF datasheet.pdf
CONN PLUG HSNG 62POS W/JACKSCREW datasheet.pdf