TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T15F18PB-LC
MS27467T15F18PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T15F18PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN
Datasheet Download
MS27467T15F18PB-LC.pdf
Availability of MS27467T15F18PB-LC
QUANTITY
MS27467T15F18PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T15F18PB-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T15F18PB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T15F18PB-LC
Related LinksMS27467T1, MS27467T15F18PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T15F18PB-LC Details Description
Related parts for MS27467T15F18PB-LC
CONN SOCKET 20-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 60POS OR datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2MM W/LATCH 34POS SMD datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 3.3VOUT 1W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
LED SUPPLY AC/DC CC 25-44V 700MA datasheet.pdf